T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Adıyaman Gölbaşı İlçe Halk Kütüphanesi

TARİHÇE

Adıyaman Gölbaşı İlçe Halk Kütüphanesi, ilk olarak 1981 yılında Atatürk KültürMerkezi’nin birinci katının, Bakanlığımıza 20 yıllığına devredilmesiyle hizmete başlamıştır.

Mülkiyeti Belediyeye ait olan bu binanın 2002 yılında Türkiye Diyanet Vakfı Gölbaşı Şubesine (Gölbaşı İlçe Müftülüğüne) satılmasıyla, kütüphane binası kiralama suretiyle hizmet vermeye devam etmiştir.

Kütüphanenin okuma salonunda kitap raflarıyla birlikte 80 kişilik masa ve sandalye bulunmaktaydı. Yer darlığından dolayı;  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca önce halı kursu olarak yapılan sonra aşevi, daha sonra da spor salonu olarak kullanılan bina 2014 yılında 25 yıllığına kütüphaneye bedelsiz olarak tahsis edilmiş.

Binanın onarım ve tamiratının yapılmasıyla 25 Ekim 2015 yılında kütüphanemiz yeni yerine taşınmış ve burada hizmete devam etmektedir.

Koleksiyon

Kütüphanemiz 8180’i çocuk, 23422’si yetişkin olmak üzere 31.602 kitap ve 27 adet süreli yayın (dergi, gazete) ile hizmet vermektedir. Kullanıcılar için internet bölümünde11 bilgisayar ve satranç oynamak isteyen kullanıcılarımız için ise 3 adet satranç tahtası&taşları bulunmaktadır.  Kütüphanemizde görme ve işitme engelli vatandaşlarımız için de CD/DVD formatında ve Braille alfabesiyle yazılmış materyaller mevcuttur.

Binamız

Kütüphane binası 496 m² olup, ‘Yetişkin Bölümü’ ve ‘Çocuk Bölümü’ olmak üzere cam bölme ile ayrılmış 2 okuma salonu vardır. Çocuk Bölümü içerisinde Danışma, Süreli Yayın/Kültürel Etkinlik Bölümü ve İnternet Erişim Merkezi bulunmaktadır. Yetişkin Bölümünde 70, Çocuk Bölümünde 24 süreli yayınlar/kültürel etkinlik bölümünde 30, İnternet Erişim Merkezinde 11 olmak üzere kütüphanemiz aynı anda 135 kişiye hizmet verecek kapasitededir.